Türkiye’nin ‘tek çinko, metal ve külçe üretimini yapacak’ tesisin temeli atıldı

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siirt’te Türk-Katar ortaklığıyla proje bedeli 102 milyon dolar olan Çinko Metal Külçe Üretim Tesisi temel atma töreni ve çağrı merkezinin açılışına katıldı.
Tam kapasite çalıştığında Türkiye’nin yıllık çinko ithalatının yüzde 40’ını karşılayacak olan tesiste 3 bin kişinin istihdam edileceği belirtilirken çağrı merkezinde ise ilk etapta 110 kişinin istihdam edileceği belirtildi.

Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde Türk-Katar ortaklığıyla kurulacak Çinko Metal Külçe Üretim Tesisinin temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siirt Millet Vekili Osman Ören, Vali Ali Fuat Atik ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ham olarak saflaştırmak için çok ucuza yurt dışına sattıkları madeni, yüzde yüz saflıkta kurşun çinko külçesi olarak üreteceklerini belirten Tabii kaynaklar Bakanı Mustafa Dönmez, 100 milyon doların üzerindeki bu yatırımın başta Güney Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere, ülke genelinde de büyük bir katma değer oluşturacağına vurgu yaptı.

“Dışarıya bir TL’ye sattığımız ürünü 5 TL’ye geri alıyorduk”

Dönmez, “Uzuna yıllardır bir tartışma sürüp gidiyor. Kaynaklarımızı neden ham madde olarak satıp işlenmiş olarak geri alıyoruz. Yıllarca dış ticaret açığımızın en önemli sebeplerinden biri buydu, sahip olduğumuz ham maddeyi işleyecek teknolojiye sahip değildik. Dışarıya bir TL’ye sattığımız ürünü 5 TL’ye geri alıyorduk. Aradaki fiyat farkı bu ürüne katma değer katanların cebine giriyordu, en önemlisi de Türkiye’yi ileriye götürecek güçlü bir siyasi iradeye de sahip değildik. Birileri bize durun dediğinde duruyorduk. Siz yapamazsınız dediklerinde ise kabulleniyorduk. Çizdikleri sınırın hizasına çıksak hizaya çekiliyorduk. Hamd olsun o günler geride kaldı.” diye konuştu.

“Tesisimiz ilk yıl 30 bin ton üretim yapacak”

Tesisin ilk yıl 30 bin ton üretim yapacağını ve tamamlandığında bu rakamın 3 kat artarak 90 bin tona ulaşacağını kaydeden Dönmez, “Bugün burada önemli hedeflerimizden biri olan yatırımın temelini atıyoruz. 102 milyon dolara mal olacak Türkiye’nin tek çinko, metal, külçe üretimini yapacak tesisimizin ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

“216 milyon dolarlık ithalatın önüne geçecek”

Tesis tam kapasite çalışmaya başladığında yılda 216 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceğine dikkat çeken Dönmez, “Bu rakam Türkiye’nin yıllık çinko ithalatının yaklaşık yüzde 40’ına denk geliyor. Bu tesis tam kapasiteye ulaştığında Siirt ve Hakkâri’de dolaylı olarak 3 bin kişiye istihdam sağlayacak. Bu tesisten çıkacak çinko minareli Siirt’teki tesiste zenginleştirilerek külçe haline dönüştürmüş olacağız. Madenlerimizi artık sadece ham madde olarak yurt dışına ihraç etmeyeceğiz. Kendi teknolojimiz ve insan kaynağımızla kendi toprağımızda işleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Çinko ihracatımız 465 milyon dolar iken ithalatımız 853 milyon dolar”

“Türkiye yüksek kalite segmentine uygun kalitede çinko olmadığı için yüksek kalitede çinkoyu yurt dışından ithal ediyorduk.” diyen Dönmez, “Tesisimiz bu anlamda birinci olacak. 2018’de işlenmemiş çinko madeni ihracatımız 465 milyon dolar olurken ithalatımız ise 853 milyon dolar. 388 milyon dolar bir cari açığımız bulunuyor. Çinko cevheri konsantreleri üretiminde ihracatçı pozisyonundayız. Ancak bunun karşılığında yurt dışından işlenmiş metal ithal ediyoruz. Yani ham maddeyi işleyerek üstüne katma değer koyamıyoruz. İşte bugün temelini atacağımız tesisin önemi büyük.” ifadelerini kullandı.

“TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişimci” 2020 yılı başvuruları başladı

Çinko Metal Külçe Üretim Tesisinin temel atma töreninde gençlere seslenen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 28 Şubat’a kadar “TÜBİTAK’ın düzenlediği “Bireysel Genç Girişimci” programına başvurmalarını duyuruların takip edilmesini istedi.

Varank, “Temelini attığımız bu yatırım 6’ncı bölge teşviklerinden faydalanıyor. Böylece vergisel istisna ve vergi muafiyetinin yanı sıra sigorta pirimi desteği gibi uygulamalarımız yatırımcılarımızın hizmetinde olacak. ‘TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişimci’ 2020 yılı başvuruları başladı. Burada genç girişimcileri fikirlerini küresel rekabet gücü olan teşebbüslere dönüştürmek için destekliyoruz. Bu desteğe hak kazanan genç girişimciler 200 bin TL’ye kadar hibeden faydalanabiliyor.” dedi.

“PKK ve onun siyasi uzantısı HDP’nin bu topraklarda yaptığı zulüm unutulmamalı”

PKK ve onun siyasi uzantısı HDP’nin bu topraklara ve bu toprakların insanına yaptıkları zulmün asla unutulmaması gerektiğine dile getiren Varank, PKK’nin bu topraklarda fabrikaların açılmaması için nasıl uğraştığına dikkat çekti.

Varank, “Çocuklarımız okumasın diye okulları yaktılar. Gençlerimiz iş ve aş bulamasın, buralara yatırımlar yapılmasın, fabrikalar açılmasın diye çok uğraştılar. İş makinalarını yaktılar. İşçi kardeşlerimizi şehid ettiler, iş adamlarını tehdit ettiler. Pes etmedik, vaz geçmedik 2002 yılından bu yana güvenlik güçlerimiz teröristlerle mücadele ederken diğer kurumlarımızda da bizler topyekûn terör ile mücadele ettik.” dedi.

“Gözü yaşlı annelerin yüzü gülecek ve yeni Türkiye’nin hikâyesini hep birlikte yazacağız”

Yavrularına kavuşan Hacire, Hatice, Hüsniye ve dün öksüz torununa kavuşan Halime gibi anaların evlatlarına kavuşmasının an meselesi olduğunu belirten Varank, “Yavrularınızı PKK’nin elinden kurtarıp bunun gibi temelini attığımız tesislerde istihdama katacağız.” diye konuştu.

102 milyon dolarlık bir yatırımın yapıldığını ve bunun da 3 bin insana iş imkânı sağlayacağını ifade eden Varank, “Türkiye’nin ilk çinko meta külçelerini üretecek çinko izabe tesisinin temellerini atıyoruz. Burada 3 bin annenin evladına ekmek kapısı olacak. Peygamber Efendimizin hırkasına mazhar olan Veysel Karani Hazretlerinin şehrinden 131 gündür Diyarbakır’da evlatlarının nöbetini yutan annelere seslenmek istiyorum: Bir ve birlik olunca üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem yoktur. O gözü yaşlı annelerin inşallah yüzü gülecek yeni Türkiye’nin hikâyesini hep birlikte üreterek yazacağız.” dedi.